NABÍDKA SLUŽEB
Služby pro soukromé osoby
Data
1
Zálohování
2
Přístup k datům odkudkoliv
Chcete ukázat rodičům fotky svých dětí, ale nemáte u sebe počítač? Mějte možnost bezpečně přistupovat ke svým datům odkudkoliv. Všechna svá data můžete mít přístupná nejen z vašeho počítače, ale i například ze svého telefonu, tabletu nebo i z cizího počítače.
Digitální identita
1
Bezpečnost účtů
2
Bezpečnost hesel
3
Podvodné SMS
4
Sdílené účty
Domácnost
1
Chytrá domácnost
2
Kamerové systémy
Aby byl kamerový systém v praxi použitelný, je potřeba záznam z kamer někam ukládat a optimálně mít i kdykoliv vzdálený přístup na kamery. Některé kamerové systémy umožňují ukládání záznamu do cloudu výrobce. To je jednak obvykle zpoplatněno, ale hlavně to představuje bezpečnostní riziko, protože tím daný výrobce získává přístup k vašim kamerovým záznamům. A pokud by se navíc daný výrobce stal například terčem úspěšného kybernetického útoku, útočník tak získá přístup na vaše kamery a všechny uložené záznamy.
3
Vzdálený přístup
Zařízení
1
Bezpečnost zařízení
I domácí počítače, tablety a telefony by měly být zabezpečené. Snadno se může stát, že zařízení ztratíte nebo je ukradeno a někdo cizí se pak může dostat k vašim datům, ať už to jsou dokumenty nebo třeba rodinné fotky. Nezřídka se stává, že daný útočník pak své oběti vydírá - chce zaplatit za to, aby nepublikoval vaše citlivé dokumenty nebo fotografie, které na daném zařízení máte. Zámek displeje a zašifrované úložiště by tedy měl být základ na všech zařízeních. Nejlépe s možností vzdáleného zamčení nebo kompletního smazání a/nebo sledování daného zařízení.
2
Sdílená zařízení
Síť
1
Zabezpečení sítě
Síťová zařízení typu router nebo Wi-Fi přístupový bod bývají dodávána s výchozími přihlašovacími údaji, které bývají snadno napadnutelné. Je velmi důležité tyto údaje změnit a provést další nastavení pro zvýšení zabezpečení daných zařízení. Wi-Fi ve výchozím stavu bývají nezabezpečené nebo velmi špatně zabezpečené, což umožňuje získání přístupu do vaší domácí sítě cizím lidem, jelikož Wi-Fi je obvykle dostupná i mimo vnitřní prostory bytu nebo domu.
2
Oddělené sítě
Vlastní domácí zařízení, jako jsou vaše počítače a telefony, by měly být oddělené od cizích zařízení. Pokud například pozvete někoho k sobě domů a umožníte mu přístup k internetu prostřednictvím vaší Wi-Fi, neměl by daný člověk dostat přístup do vaší interní sítě. Nevíte totiž, jestli na daném zařízení není nějaký malware, který by se mohl začít šířit na vaše vlastní zařízení.
3
Vysoká dostupnost
Práce na cestách
1
Práce odkudkoliv
Cestujete se a připojujete se na veřejné Wi-Fi v hotelích, kavárnách, letištích apod.? Víte, že takové sítě mohou o vás mnoho informací zjistit odposlechem komunikace, ale mohou dokonce i přímo škodit zasahováním do komunikace? Pokud nejsou takové sítě navíc dobře zabezpečené, pak i ostatní lidé připojení na stejnou síť mohou odposlouchávat nebo zasahovat do internetové komunikace nebo se přímo snažit získat kontrolu nad vaším zařízením.
2
Bezpečné připojení
Využívejte v maximální možné míře vlastního bezpečného připojení. A to buď pomocí vlastního mobilního hotspot, pokud je to možné. Nebo využijte VPN, které důvěřujete, pokud se připojujete k cizím Wi-Fi sítím.
3
Geoblokace
Ochrana dětí
1
Kontrola nad zařízeními
2
Dětské účty na zařízeních
3
Dětské účty na službách
Dětské účty můžete vytvářet také na různých službách, jako například YouTube, Netflix apod. Dětské účty mají nastavené automatické filtrování obsahu a nabízí obsah vhodný pro děti, jako jsou pohádky, kreslené seriály pro děti atd. Obsah nevhodný pro děti se vůbec nezobrazuje.
Ochrana soukromí
1
Sociální sítě
2
Fitness aplikace
3
Sdílení dat
Chcete poslat fotky z vaší rodinné dovolené přátelům nebo rodičům? Vyhněte se veřejným službám pro sdílení dat jako Ulož.to, Úschovna apod. Tyto služby nijak neověřují uživatele a často navíc nabízí veřejné vyhledávání, takže k vaším soukromým fotografiím z dovolené se snadno může dostat kdokoliv.
4
Anonymita na internetu
Služby na internetu sbírají enormní množství dat různými způsoby. Mnoho informací jim dobrovolně dáme (cloudová úložiště, emaily apod.), další o nás sbírají informace nedobrovolně (historie vyhledávání, historie prohlížení internetu). Mnoho služeb má byznys postavený na reklamě, což více či méně znamená sledování uživatelů za účelem cílení obsahu a reklamy. Všechny služby potřebují nějak financovat svůj provoz, což obvykle znamená, že uživatelé jim platí buď penězi (pravidelný měsíční poplatek) nebo svým soukromím a na to navázanou reklamou. Existují ale služby a různé možnosti, které anonymitu svých uživatelů chrání.